Oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Co robić w razie kolizji

Według statystyk w roku 2019 zgłoszono 455 454 kolizji drogowych w Polsce. Nawet jeśli sami jesteśmy wybitnymi kierowcami i nigdy nie spowodowaliśmy niebezpiecznej sytuacji na drodze, nie możemy tego gwarantować za innych kierowców. Każdemu może zdarzyć się stłuczka czy kolizja i podstawą do pomyślnego rozwiązania sprawy jest spokój i odpowiednie podejście do sytuacji.

Jeżeli doprowadziłeś lub jesteś ofiarą stłuczki, a sytuacja nie jest poważna, najczęściej nie ma sensu wzywać policji lub innych służb i zajmować ich czas. Jeśli natomiast są kwestie sporne, stłuczka stwarza zagrożenie na drodze lub ktoś doznał uszczerbku należy bezzwłocznie wezwać odpowiednie służby. W większości kolizji wystarczy działać według prostego planu.

Oświadczenie

Podstawą do uzyskania odszkodowania jest odpowiednio wypełnione oświadczenie o zdarzeniu drogowym. To na jego podstawie towarzystwo ubezpieczeń otrzyma niezbędne dane do zlikwidowania szkody i oceni sytuację a także okoliczności zdarzenia.

Jeśli jesteś sprawcą zdarzenia podaj wszystkie swoje dane w tym kontaktowe, ponieważ istnieje możliwość, że towarzystwo będzie chciało potwierdzić okoliczności zdarzenia. 

Jeśli natomiast jesteś poszkodowanym to analogicznie zdobądź wszystkie dane sprawcy czyli numer polisy, dane kontaktowe i tak dalej, możesz również zrobić zdjęcia miejsca kolizji oraz uszkodzeń. Pomoże to później w ewentualnej ocenie wysokości szkody. Jeśli Twój pojazd nie nadaje się do użytku możesz wezwać lawetę i otrzymać auto zastępcze na czas naprawy z OC sprawcy.

umbrellaicon.png

Gdzie znajdę wzór?

Pamiętaj, że dobre oświadczenie powinno zawierać wszystkie dane potrzebne do zidentyfikowania obu uczestników kolizji oraz polisy pojazdu. Prawidłowy wzór możesz pobrać tu:
Oświadczenie