Kupno/sprzedaż

Kupno samochodu

Jeśli kupiłeś samochód to zanim w pełni będziesz mógł cieszyć się swoim nabytkiem musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Po pierwsze musisz dokonać przerejestrowania pojazdu na siebie w ciągu 30 dni od zakupienia pojazdu. W przeciwnym wypadku możesz otrzymać karę.

Po drugie sprawdź czy otrzymałeś ważne i opłacone ubezpieczenie OC. Jeśli sprzedający miał w planach sprzedaż mógł np. podzielić płatność na kilka rat więc musisz zwrócić uwagę na to czy i kiedy będzie trzeba płacić.

Po trzecie, z umową kupna-sprzedaży oraz ubezpieczeniem udaj się do swojego agenta i jeśli TU tego wymaga – przepisz polisę na siebie. Część towarzystw nie wymaga przepisania polisy i można jeździć “do końca” starej. Najważniejsze żebyś Ty lub Twój agent pilnował daty zakończenia, ponieważ zakupione ubezpieczenie przy aucie NIE przedłuża się automatycznie.

Sprzedaż samochodu

Analogicznie przy sprzedaży swojego samochodu, z ważną umową kupna-sprzedaży zgłoś się najpierw do wydziału komunikacji, a następnie do swojego ubezpieczyciela żeby nie otrzymywać np. przypomnień o składce lub otrzymać zwrot za ubezpieczenia dobrowolne. 

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC musisz przekazać razem z pojazdem, niemniej za ubezpieczenia dodatkowe typu AC, assistance itp. należy Ci się zwrot.

paidicon2.png

Umowa kupna-sprzedaży

Pamiętaj, że na umowie muszą się znajdować wszystkie dane sprzedającego oraz kupującego – także wszystkich współwłaścicieli. Tylko odpowiednio wypełniona umowa gwarantuje brak problemów przy rejestracji i ubezpieczaniu pojazdu.

Wzór umowy do pobrania:

Umowa kupna-sprzedaży

laptop-3196481_1920